4 نکته در مورد نشانه‌ اصلی شمع معیوب یا خراب ماشین

4 نکته در مورد نشانه‌ اصلی شمع معیوب یا خراب ماشین

کارکرد شمع بروی موتور ماشین چگونه است ؟

شمع ماشین

بدون شمع، امکان مشتعل شدن سوخت داخل محفظه احتراق وجود نخواهد داشت. سال‌های بسیار طولانی است که شمع‌ها به قطعه‌ای حیاتی و مهم در پیشرانه‌های احتراق داخلی تبدیل شده‌اند. شمع‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با دریافت یک سیگنال الکتریکی ارسال شده از سوی کویل (به آن کوئل هم گفته می‌شود) در یک زمان از پیش تعیین شده، با زدن جرقه، ترکیب سوخت و هوای موجود در محفظه احتراق را مشتعل می‌کنند. هر خودرو به یک نوع شمع خاص نیاز دارد که از مواد اولیه مشخصی تولید شده‌اند و بین دو الکترود آن فاصله مشخصی به نام گپ وجود دارد که هنگام نصب شمع توسط مکانیک تنظیم می‌شود. شمع‌های خوب با راندمان بسیار بهتری سوخت را می‌سوزاند و در عین حال، شمع‌های خراب یا معیوب می‌توانند حتی باعث شوند که موتور خودرو اصلاً روشن نشود.

شمع‌ها همانند روغن موتور، فیلتر سوخت و فیلتر هوا، نیاز به سرویس و رسیدگی مرتب و منظم دارند تا پیشرانه خودرو بتواند به خوبی به کار خود ادامه دهد. در بسیاری از خودروهای موجود در بازار ایران، شمع موتور را باید بین 50 تا 80 هزار کیلومتر تعویض کنید. البته توصیه می‌شود همیشه هر 20 هزار کیلومتر یک بار، شمع‌های پیشرانه را بازدید کنید. هرچند، در برخی از مدل‌های جدیدتر که از تکنولوژی‌ها و سیستم‌های احتراق پیشرفته‌تری استفاده می‌کنند، تعویض شمع دیگر به امری غیرضروری تبدیل شده است. نشانه‌هایی وجود دارند که در صورت بروز، به شما می گویند شمع خودروی شما کاملاً از کار افتاده و خراب شده، یا در حال خراب شدن است. در این مطلب به بررسی برخی از معمول‌ترین نشانه‌های شمع‌های کهنه و شمع‌های خراب خواهیم پرداخت که باید تعویض شوند.

کاهش شتاب 

شمع ماشین

رایج‌ترین علت شتاب کند در بسیاری از خودروها وجود مشکل در سیستم احتراق آن‌هاست. بسیاری از موتورهای مدرن امروزی سنسورهای مختلفی دارند که به کامپیوتر آنبرد و سیستم احتراق، اطلاع می‌دهند در چه زمانی سیگنال الکتریکی را برای جرقه زدن شمع‌ها ارسال کند، از این رو، این مشکل می‌تواند به علت خراب شدن یکی از این سنسورها هم پیش بیاید. هرچند، گاهی اوقات مشکل فقط یک شمع خراب است.

شمع پیشرانه از مواد اولیه‌ای ساخته شده که با همکاری هم، جرقه‌ای ایجاد می‌کند که بتواند ترکیب هوا و سوخت موجود در محفظه احتراق را مشتعل کند. زمانی که این مواد کهنه می‌شوند، اثرگذاری جرقه کاهش پیدا می‌کند، موضوعی که می‌تواند به طور قابل توجهی روی شتاب خودرو تأثیر منفی بگذارد.

اگر اخیراً می‌بینید خودرو نای حرکت ندارد یا همانند سابق شتابش خوب نیست، مشکل ممکن است مرتبط با شمع‌ها باشد و باید آن‌ها را تعویض کنید. البته، قبل از تعویض حتماً از یک مکانیک بخواهید مشکل را بررسی کند، زیرا این موضوع می‌تواند به خاطر فیلتر سوخت کثیف، انژکتور کثیف یا مشکلات مرتبط با سنسور اکسیژن هم ایجاد شده باشد.

مصرف سوخت بالا

شمع ماشین

زمانی که شمع به خوبی و درستی کار کند، به سوختن مؤثر سوخت در چرخه احتراق کمک می‌نماید و متعاقباً مصرف سوخت میانگین خودروی شما بهتر از میانگین اعلام شده توسط شرکت خواهد بود. اما در زمانی که گپ بین دو الکترود تغییر کرده؛ یا خیلی به هم نزدیک یا خیلی از هم دور بشوند، شمع کارایی بهینه خود را نخواهد داشت. بسیاری از مکانیک‌ها، به جای تعویض شمع‌ها، آن‌ها را از داخل پیشرانه خارج کرده، بررسی می‌کند و با تنظیم دوباره گپ بین الکترودها، شمع‌ها را سر جای خود قرار می‌دهند. اگر مصرف سوخت خودروی شما بالا رفته، احتمال این که دلیل آن خراب یا کهنه بودن شمع‌ها باشد بسیار زیاد است.

بد کار کردن موتور

شمع ماشین

اگر پیشرانه بد کار می‌کند، علت آن معمولاً وجود مشکل در سیستم احتراق است. بیشتر اوقات این مشکل در خودروهای مدرن به دلیل خرابی سنسور پیش می‌آید. البته، این مشکل همچنین می‌تواند به علت اتصال بدنه شمع یا سر شمع به وایری که خراب شده به وجود بیاید. پیشرانه هنگام بد کار کردن معمولاً صداهایی از خود تولید می‌کند که با توجه به آن‌ها می‌توانید متوجه مشکل شوید. اگر پیشرانه بد کار بکند و شما اهمیتی به حل مشکل ندهید، میزان آلاینده‌های اگزوز بیشتر می‌شوند، قدرت پیشرانه کاهش پیدا می‌کند و مصرف سوخت خودرو افزایش می‌یابد.

به دلیل مشکلات احتمالی که بد کار کردن پیشرانه می‌تواند ایجاد کند، بهتر است در صورتی که متوجه وجود این مورد در پیشرانه خودرو خود شدید، سریع‌تر به یک مکانیک مراجعه کنید. یک مکانیک حرفه‌ای می‌تواند مشکل را بررسی کرده و اقدامات مناسب را برای برطرف کردن آن انجام دهد.

مشکل در روشن شدن خودرو

اگر در روشن کردن خودرو خود مشکل دارید، این موضوع می‌تواند نشانه وجود شمع کهنه یا خراب داخل پیشرانه باشد. هرچند، همان طور که قبلاً توضیح دادیم، سیستم احتراق یک پیشرانه از چند بخش مجزا تشکیل شده است و باید همه این قطعات کنار هم به درستی کار کنند. به محض این که متوجه شدید خودرو به سختی روشن می‌شود، بهتر است سریع‌تر با یک مکانیک تماس بگیرید تا نگاهی به علت این موضوع بیندازد.

باید این نکته را حتما به یاد داشته باشید که شمع‌ها یک قطعه مصرفی هستند و با گذر زمان، کهنه و نهایتاً خراب می‌شوند. نگهداری خوب و سرویس به موقع شمع پیشرانه می‌تواند چند صد هزار کیلومتر طول عمر پیشرانه خودرو شما را افزایش دهد.

برای دیدن لیست قیمت و مرکز پخش کولر گازی روی عکس کلیک کنید

Cooler-Gas.jpg1
برای دیدن لیست قیمت و مرکز پخش کولرگازی روی عکس کلیک کنید

برای دیدن اخبار روز سینمای ایران و جهان روی عکس کلیک کنید

برای دیدن اخبار روز سینمای ایران و جهان روی عکس کلیک کنید